Menu

Aktualności
Struktura organizacyjna
Kalendarz imprez
Ogłoszenia
Radio Opatów
Szkoła muzyczna
Kino studyjne
Orkiestra dęta
Studio piosenki
Kapela Ludowa
Sekcja taneczna
Sekcja
teatralno-recytatorska
Zespoły muzyczne
Sekcja plastyczna
Sekcja szachowa
Sekcja tenisa stołowego
Sekcja fotograficzna
Sekcja bilardowa
Kontakt
Archiwum 2011
Archiwum 2012


Ignacy Krzyżanowski
"STREFIEŃ" NA LITWIE
15.09.2013r.

Dnia 13-15 września br. zespół Teatralno - Obrzędowy "Strefień" ze swoim przedstawieniem "Wesele Świętokrzyskie" brał udział w programie artystycznym Dożynek w Solecznikach w pobliżu Wilna. Wycieczka do Wilna oraz występ w Solecznikach były nagrodą od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności. Podczas trzydniowego pobytu grupa zwiedziła wiele zabytków wileńskich, w tym Kościół św. Piotra i Pawła, Kościół św. Anny, Monaster św. Ducha w Wilnie, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ze słynnym obrazem "Jezu Ufam Tobie", Muzeum Mickiewicza, Ratusz wileński, Dom św. Faustyny, Nekropolię na Rossie z grobem matki Piłsudskiego i jego serca, Ostrą Bramę oraz Zamek na półwyspie w Trokach.
Ostatniego dnia pobytu "Strefień" wziął udział w Dożynkach w Solecznikach. Tą cykliczna impreza, która co roku gromadzi wielu rolników, mieszkańców miejscowości i okolic, a także gości z Polski zapoczątkowała Msza św. dziękczynna, którą odprawił z błogosławieństwem dla rolników ks. Witold Zuzo.
Bardzo malowniczo zaimprowizowane zagrody przyciągnęły wielbicieli smacznych litewskich potraw. Degustacja trwała podczas niemal całej imprezy. Na stoiskach reprezentowały nasz kraj toruńskie pierniki. Można było nie tylko skosztować ciasteczek, ale i wykonać je własnoręcznie z pomocą foremki z gotowego ciasta. Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs na najlepszego gospodarza roku oraz właściciela najbardziej zadbanego domostwa.
Na święto przybyło wielu dostojnych gości, w tym Tomasz Borecki, doradca prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, poseł na Sejm RP Artur Górski, prezes łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Hanka Gałązka oraz delegacje z zaprzyjaźnionych miejscowości z Polski, Białorusi i Niemiec, którzy współpracują z rejonem solecznickim.
Kolejnym Polskim akcentem był koncert Krzysztofa Krawczyka. Święto zwieńczył występ Andriusa Pojavisa, reprezentanta Litwy na konkursie Eurowizji.
Dożynki zostały zorganizowane przez samorząd rejonu solecznickiego.
O oprawę artystyczną święta zadbało Centrum Kultury Samorządu z Grażyną Zaborowską na czele.


Początek strony

Copyright © 2007-2012
Opatowski Ośrodek Kultury w Opatowie