Menu

Aktualności
Struktura organizacyjna
Kalendarz imprez
Ogłoszenia
Radio Opatów
Szkoła muzyczna
Kino studyjne
Orkiestra dęta
Studio piosenki
Kapela Ludowa
Sekcja taneczna
Sekcja
teatralno-recytatorska
Zespoły muzyczne
Sekcja plastyczna
Sekcja szachowa
Sekcja tenisa stołowego
Sekcja fotograficzna
Sekcja bilardowa
Kontakt
Archiwum 2011
Archiwum 2012


Ignacy Krzyżanowski


Spotkanie i promocja książki
pt."Zmiłuj się nad nami"
Andrzeja Nowaka-Arczewskiego
w sali kawiarni "Gwarek" OOK
25.05.17r.
W ubiegły czwartek Opatowski Ośrodek Kultury, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Opatowie zorganizowali spotkanie z pisarzem i dziennikarzem Andrzejem Nowakiem - Arczewskim. Autor opowiadał o swojej najnowszej książce pt. "Zmiłuj się nad nami". Jest to wstrząsający dokument, dotyczący relacji polsko-żydowskich w pobliskim Klimontowie. Spotkanie z Nowakiem - Arczewskim spotkało się z dużym zainteresowaniem. W kawiarni "Gwarek" OOK zasiedli: młodzież i seniorzy, nauczyciele, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, m. in. Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opatowie. Wiele osób zadawało pytania, a w dyskusji wzięła udział m. in. dr nauk o polityce Paulina Codogni, pochodząca ze Stalowej Woli autorka książek o współczesnej historii Polski. Składano również podziękowania pisarzowi za trud włożony w powstanie książki i podjęcie tak trudnego i odważnego tematu.
W spotkaniu uczestniczyła również córka Roberta Oszczudłowskiego, która zaprezentowała medal "Sprawiedliwy wśród narodów świata" - najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie. Towarzyszył mu dyplom, nadający ten zaszczytny tytuł Marii i Andrzejowi Politom oraz ich synowi Wacławowi, zamieszkałym w czasie wojny w Goźlicach. Ocalili oni życie braciom Zylberbergom, wykazując niezwykle heroiczną postawę.
Podczas pisania "Zmiłuj się nad nami" autor wielokrotnie odwiedzał Klimontów i zdobywał relacje naocznych świadków na temat krwawych wydarzeń podczas II wojny światowej i tuż po niej. W ten sposób powstała książka nie tylko o masakrze ludności żydowskiej w pewnym małym miasteczku, ale bardziej uniwersalna: o piekle wojny, moralności, a przede wszystkim o pamięci ludzkiej.
Moderatorami spotkania byli: Zbigniew Nogal - wiceprezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Opatowie oraz Zbigniew Zybała - publicysta, regionalista, reprezentujący Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej. To oni prowokowali do rozmowy, pomagali w odkrywaniu nowych wątków dyskusji. Zaśpiewała solistka Studia Piosenki OOK Anna Surma, fragment książki przeczytała Wiktoria Seweryńska, uczennica sekcji teatralnej młodzieżowej OOK. Spotkaniu towarzyszyła mini wystawa, przedstawiająca dotychczasowe publikacje na temat książki w prasie.


Początek strony

Copyright © 2007-2012
Administracja strony www:Renata Zybała
Opatowski Ośrodek Kultury w Opatowie