Menu

Aktualności
Opatowski Teatr Muzyczny OOK
Struktura organizacyjna
Kalendarz imprez
Ogłoszenia
Radio Opatów
Kino studyjne
Orkiestra dęta
Studio piosenki
Kapela Ludowa
Sekcja taneczna
Sekcja
teatralno-recytatorska
Zespoły muzyczne
Sekcja plastyczna
Sekcja fotograficzna
Kontakt
Archiwum 2011
Archiwum 2012
Archiwum 2013

Ignacy Krzyżanowski

KAPELA BRACI WITKOWSKICH


Inicjatorem i pomysłodawcą kapeli był najstarszy z braci Witkowskich -Stanisław, którego muzyka interesowała od dziecka. Własnoręcznie strugał z drewna flety i piszczałki, aby wygrywać ludowe melodie. Pierwsze lekcje muzyki rozpoczął u kapelmistrza Józefa Grudnia w Opatowie. Później doskonalił swoje rzemiosło podczas służby w orkiestrze wojskowej w Trzebiatowie. Po powrocie z wojska w 1956r. Stanisław założył kapelę w której początkowo obok Stanisława grającego na trąbce, saksofonie altowym i klarnecie grali: brat Jan na saksofonie tenorowym, Zygmunt na akordeonie. Później Stanisław przysposobił mającego 6 lat brata Kazimierza i obsadził w roli perkusisty. W 1962 roku Kazimierz opuścił kapelę, aby rozpocząć naukę w Szkole Muzycznej w Kielcach, a jego miejsce zajął najmłodszy z braci- Stefan mający wówczas 10 lat. Kapela bardzo szybko zdobyła uznanie i wielki rozgłos w powiecie opatowskim i nie tylko. W swojej blisko 50 letniej historii ograli tysiące wesel, zabaw i innych imprez okolicznościowych. Grali wszędzie na wsiach i miastach, bo ich muzyka bardzo się podobała, pociągała do tańca i zabawy. W latach 70- tych dokonali nagrania w Polskim Radio w Kielcach. To dzięki redaktorowi Piotrowi Ganowi, znawcy tej formy muzyki, zachowały się do dziś archiwalne nagrania kapeli. Wartość artystyczną tej rzadko spotykanej kapeli doceniła w 1986r. Agencja Artystyczna "Pagart" w Warszawie, która z dziesięciu kapeli wyselekcjonowała właśnie kapelę braci Witkowskich i zakontraktowała jej występ w Paryżu. Podczas tygodniowego pobytu we Francji Witkowscy dali kilkanaście koncertów. Ich występy były bardzo owacyjnie przyjmowane i wysoko oceniane. Od 20 lat kapela formalnie nie istnieje. Dwa lata temu postanowili odkurzyć swoje instrumenty i wystąpili m.in. na rynku w Opatowie. Na początku lipca br. kapela wzięła udział w trwających przez tydzień warsztatach Kieleckiego Taboru Tańca w Sędku k/Łagowa, który zgromadził rzesze wielbicieli muzyki ludowej z całej Polski, a Stanisław Witkowski był jedynym nauczycielem i klarnecistą tej imprezy. Dzisiaj to już mężczyźni w zaawansowanym wieku, ale jak jeszcze grają i śpiewają przekonajcie się Państwo sami słuchając tej płyty.
Tekst opracował: Kazimierz Witkowski
Tel kontaktowy: 509 637 119
Skład kapeli:
Stanisław Witkowski - saksofon altowy, klarnet, 80 lat
Jan Witkowski - saksofon tenorowy, 77 lat
Zygmunt Witkowski -akordeon, 71 lat
Kazimierz Witkowski-trąbka, 64 lata
Stefan Witkowski- perkusja, 62 lata

Gościnnie:
Wiesława Gilewska -śpiew (córka Jana Witkowskiego), 55 lat
Damian Janda - trąbka ( wnuczek Stanisław Witkowskiego), 22 lata
Stanisław Dec -śpiew, 81 lat
Paweł Żerdecki -akordeon, 60 lat


OPATOWSKA KAPELA BIESIADNA


Opatowska Kapela Biesiadna istnieje od 2012 r. Inicjatorem powstania kapeli oraz jej kierownikiem jest Paweł Żerdecki. Kapela od początku powstania prezentowała się podczas wielu uroczystości zorganizowanych przez OOK i nie tylko, takich jak: 50-lecie pożycia par małżeńskich, inauguracja Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Dzień Działacza Kultury, Jarmark Opatowski, spotkania Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców, czy otwarcie dworca w Opatowie. Repertuar kapeli to utwory ludowe z okolic Opatowa, regionu świętokrzyskiego oraz znane utwory z gatunku muzyki biesiadnej w nowych aranżacjach.
Muzycy działający w Opatowskiej Kapeli Biesiadnej tworzą również różne konfiguracje instrumentalne i osobowe w związku z różnymi przedsięwzięciami. Współpracując z sekcjami OOK Opatów skład kapeli ulega zmianom, a muzycy, jacy mieli okazję w niej występować to:
Paweł Żerdecki -akordeon
Stanisław Witkowski-saksofon altowy, klarnet
Marcin Waszczyk-klarnet i saksofon
Jarosław Dziura
Anna Wanat -saksofon
Piotr Drzewiński- saksofon
Piotr Łukasik -klarnet i saksofon
Adam Jodyński -bass
Damian Janda -trąbka
Jan Staniek- skrzypce
Leszek Kozłowski- wokal, bass, gitara
Kazimierz Zielonka- kontrabas
Bartosz Staniszewski- bęben
Jan Kozłowski -bęben
Stanisław Dec- wokal
Krystian Łata- wokal
Patrycja Rozmus- wokal
Agata Soja- wokal
Karolina Klusek- wokal

Kontakt: (15) 868 20 12


Początek strony

Copyright © 2007-2012
Opatowski Ośrodek Kultury w Opatowie