Menu

Aktualności
Struktura organizacyjna
Kalendarz imprez
Ogłoszenia
Radio Opatów
Szkoła muzyczna
Kino studyjne
Orkiestra dęta
Studio piosenki
Kapela Ludowa
Sekcja taneczna
Sekcja
teatralno-recytatorska
Zespoły muzyczne
Sekcja plastyczna
Sekcja szachowa
Sekcja tenisa stołowego
Sekcja fotograficzna
Sekcja bilardowa
Kontakt
ArchiwumZ Albumu zespołu "Strefień"
Członkowie Zespołu "Strefień"

Wigilia u "Strefienia"

Strefień Dzieciom"

Bal Przebierańców

Strefień i Straż Pożarna

RepertuarZespół Teatralno-Obrzędowy "STREFIEŃ"

Działalność kulturalna świetlicy wiejskiej w Jurkowicach datuje się od 1968 roku, a w 1983 roku powstał Zespół "STREFIEŃ" na bazie zespołów młodzieżowych, Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych.
Nazwa zespołu pochodzi od nazwy świętokrzyskiego wianka panny młodej, który zwał się strefieniem.
Twórcami zespołu są Barbara i Andrzej Kargulowie, odznaczeni oboje odznaką "Zasłużony Działacz Kultury". Od początku istnienia zespołu tworzą go rodziny: Gromczyków, Kaczmarczyków, Witów, Sitarskich, Opoków, Stanisławskich, Szostaków, Bancerów, Chrapków, Frańczaków, Podczasich. Działają w nim: Mieczysław Staniek, Regina Kusal, Lilla Skuza, Jadwiga Kumek, Iwona Dziadowicz, Jerzy Sternicki, Jan Kozłowski - jest to zespół wielopokoleniowy.
Autorem scenariuszy był Andrzej Kargul, który dopasowywał postacie widowisk do osobowości poszczególnych członków zespołu.
Zespół bierze udział w festiwalach i przeglądach folklorystycznych.
Swój dorobek zespół "Strefień" osiągnął dzięki niezwykłej pracowitości i zaangażowaniu. Ambicją zespołu jest wytrwanie i kontynuowanie już ukierunkowanej działalności nie przemijającego piękna i tradycji kulturalnej wsi polskiej. Swoim uporem, zaangażowaniem i konsekwencją w działaniu zdobywa najwyższe oceny profesjonalistów, jak i szerokiej publiczności w całym kraju. Kilkakrotnie otrzymywał nagrody Ministra Kultury za spektakle i całokształt działalności.

Zespół działa pod patronatem Opatowskiego Ośrodka Kultury.

"Dzień Strażaka w Jurkowicach"
08.05.2011 r.

"STREFIEŃ" podczas "XIX Ogólnopolskiego Konkursu Kronik"
15.09.2012 r.

"STREFIEŃ" w Sandomierzu"
24.10.2012 r.

30-LECIE ZESPOŁU
11.05.2013r

"STREFIEŃ" NA LITWIE
15.09.2013r

"STREFIEŃ" podczas "XIX Regionalnych Spotkań Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych"
15.11.2015r

Dnia 15.11.2015 r. podczas "XIX Regionalnych Spotkań Zespołów Artystycznych OSP" w sali widowiskowej Opatowskiego Ośrodka Kultury zaprezentował się działający przy Opatowskim Ośrodku Kultury Zespół Teatralno-Obrzędowy "Strefień" z Jurkowic z widowiskiem "Jarmark Opatowski" wg scenariusza Andrzeja Kargula, w choreografii Jana Zdziarskiego. Spektakl, w którym widzowie mieli okazję zaobserwować codzienność okresu międzywojennego pokazywał zarazem zwyczajny dzień w targowy w naszym miasteczku. Między bogato zastawionymi straganami krzątali się: cyganka co wróżyła i kradła, baba handlująca pijawkami, dziedziczka i młoda para. A zakupić można było wiele, min.: chusty, korale, jajka, sery, szmaciane lalki, jabłka.
Swoje stanowisko miał "smotek" , co ostrzył noże i brzytwy, a także lutował stare, dziurawe garnki. Ciekawie pokazane było targowanie się o konia. Nie można również nie wspomnieć o karczmie Joska Kugelmana, który w tym przedstawieniu wspólnie ze swą żoną reprezentował liczną niegdyś w Opatowie mniejszość żydowską.
W tym barwnym i zachwycającym widowisku wzięło udział 20 ponad osób . Dzięki niemu słowa "ocalić od zapomnienia" nabrały głębszego sensu, bowiem publiczność mogła posłuchać najprawdziwszej gwary i niezwykle urokliwych przyśpiewek jarmarkowych. Przedstawieniu towarzyszyła dopracowana scenografia, kostiumy oraz rekwizyty.


Początek strony

foto:Lech Pustuła, Andrzej Klimont, Konrad Grześkiewicz
Admin:Renata Zybała
2013-2015
Opatowski Ośrodek Kultury w Opatowie