Menu

Aktualności
Struktura organizacyjna
Kalendarz imprez
Ogłoszenia
Radio Opatów
Szkoła muzyczna
Kino studyjne
Orkiestra dęta
Studio piosenki
Kapela Ludowa
Sekcja taneczna
Sekcja
teatralno-recytatorska
Zespoły muzyczne
Sekcja plastyczna
Sekcja szachowa
Sekcja tenisa stołowego
Sekcja fotograficzna
Sekcja bilardowa
Kontakt
Archiwum 2011
Archiwum 2012


Ignacy Krzyżanowski


"Letnie Warsztaty Batiku"
17-28.07.17r.W dniach od 17 do 28 lipca 2017 r. w Opatowskim Ośrodku Kultury odbyły się ,,Letnie Warsztaty Batiku" pod kierunkiem instruktora plastyki O.O.K. Beaty Piątek Warsztaty te skierowane były do dzieci i młodzieży od lat 10 oraz osób dorosłych . Każdy chętny mógł spróbować swoich możliwości w tej ciekawej technice plastycznej . Pierwsze dni warsztatów obejmowały głównie fazę projektową oraz zasady bezpieczeństwa pracy w tej technice . Każdy po wykonaniu swojego projektu , przenosił go na tkaninę i zgodnie z zasadami technicznymi nanosił gorący wosk i poddawał tkaninę farbowaniu.
Batik to technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie.
Wzory na tkaninie, najczęściej bawełnianej, uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Używa się do tego pędzla, patyczka, szpatułki i tjantingu (przyrządu do malowania na tkaninach). Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć kolejną woskową fazę wzoru i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku . Czynność tę powtarza się wielokrotnie. Po wykonaniu projektowanego wzoru tkaninę prasuje się przez biały papier. Batik to technika wykonywania przez pokolenia, najbardziej popularna jest w Malezji i Indonezji i innych krajach Azji, gdzie najczęściej do formowania pozycji batiku używa się skór zwierzęcych. W roku 2009 indonezyjski batik został wpisany na listę nie materialnego dziedzictwa ludzkości.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci w wieku 10 - 13 lat i osób dorosłych - mieszkańców Środowiskowego Domu Samopomocy w Opatowie dzięki czemu powstało 46 prac batikowych oraz w technikach mieszanych z farbami akrylowymi .
Prace powstałe podczas warsztatów prezentowane są na górnym holu Opatowskiego Ośrodka Kultury .

Początek strony

Copyright © 2007-2012
Administracja strony www:Renata Zybała
Opatowski Ośrodek Kultury w Opatowie